Zákazníci rôznych zameraní využívajú naše profesionálne služby za účelom vyhotovenia mapových vizualizácií, priestorových analýz a geografických informačných systémov.
Predmetom projektu bolo vypracovanie univerzálneho postupu a podporných nástrojov za účelom spracovania MÚSESov.
Na úlohe sa hodnotili prejavy znečistenia na snímkach DPZ. Boli vyhodnotené časové aj spektrálne zmeny na jednotlivých lokalitách. Okrem snímok DPZ boli upresnené aj geoštatistické ukazovatele ovplyvňujúce šírenie sa znečistenia do podzemných vôd na základe ktorých bol vypočítaný model šírenia sa znečistenia. Okrem uvedeného boli na vybraných lokalitách zostavené 3D modely hydrogeologického prostredia.
Na základe matematického modelovania vplyvu scenárov opatrení v povodiach (560 profilov)na kulminačný prietok a návrhovú povodňovú vlnu vyvolanú príčinnými zrážka s pravdepodobnosťou opakovania 100 rokov bola vyhodnotená účinnosť prírodných opatrení v lesoch, na poľnohospodárskej pôde a na urbanizovaných územiach a preukázaná potreba realizácie aj technických opatrení navrhnutých v plánoch manažmentu povodňových rizík jednotlivých čiastkových povodí Slovenskej republiky z dôvodu napĺňania cieľov podľa čl. 1 smernice o hodnotení a manažmente povodňových rizík - znížiť nepriaznivé dôsledky spojené s povodňami na ľudské zdravie, životné prostredie, kultúrne dedičstvo a hospodársku činnosť.
Vývoj Web GIS aplikácie, obsahujúcej viaceré GIS a modelovacie nástroje na operatívne riešenie vodohospodárskych úloh, ktorá slúži ako hlavný nástroj pre testovanie mapových, analytických a reportovacích služieb integrovaných do portálu „TIS“ Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Cieľom projektu bolo zhodnotenie rizík kvality podzemných vôd v BSK s vypracovaním návrhov ochranných opatrení pre ich trvalo udržateľné využívanie. V rámci projektu výskumný tím pracovníkov ESPRIT spol. s r. o. realizoval pod vedením zodpovedného riešiteľa formou externej štúdie nasledovné čiastkové úlohy: Analýza a úprava algoritmu jednorozmerného advekčno-disperzného transportného modelu s duálnou pórovitosťou publikovaného v práci (F. Cornaton & P. Perrochet, 2001) a jeho implementácia do modelovacieho softvéru. Vytvorenie a naplnenie databázy geopriestorových údajov relevantnými priestorovými údajmi potrebnými pre prevádzku programových súčastí modelovacieho softvéru. Tvorba výstupov a ich integrácia v prostredí internetu - kalibrácia modelu a vytvorenie mapy zraniteľnosti podzemných vôd. Geografická priestorová analýza rizík vyplývajúcich zo stupňa zraniteľnosti podzemných vôd a existujúcej kontaminačnej záťaže na území BSK. Uloženie výstupov do geografickej databázy a do internetového portálu.
Zámerom projektu bolo modernizovať a doplniť technickú infraštruktúru Ústavu krajinnej ekológie SAV – pobočky v Nitre pre výskum v oblasti krajinnej ekológie, krajinnoekologického plánovania, manažmentu krajiny a v oblasti dlhodobého ekologického výskumu ekosystémov. Projekt má dve hlavné témy: 1) budovanie a modernizácia lokálnej podpornej infraštruktúry výskumu a vývoja v oblasti informačných technológií na báze GIS technológií pre podporu aktivít výskumu v oblasti krajinnej ekológie, prostredníctvom serverového a mobilného aplikačného GIS vybavenia a komplexného informačného systému pre účely ekologického plánovania a manažmentu krajiny; 2) budovanie a modernizácia infraštruktúry pre ekosystémový výskum. Ciele projektu: 1) Vytvorenie systému, pozostávajúceho z technickej infraštruktúry, štandardného a špecializovaného programového vybavenia a priestorovej databázy, umožňujúceho novú kvalitu krajinnoekologického výskumu pre potreby krajinnoekologického plánovania a manažmentu krajiny; 2) Doplnenie prístrojového vybavenia pracoviska tak, aby podporovalo a rozšírilo možnosti ekosystémového výskumu so zameraním na ekosystémy horských lúk a lesné ekosystémy, vrátane dopadu globálnych zmien.
Cieľom projektu bol vývoj expertného operatívneho systému pre potreby stanovenia hydrologických a klimatických návrhových veličín pre protipovodňovú ochranu miest a obcí SR.
V rámci projektu bol v spolupráci s partnermi NLC-Zvolen a ŠGÚDŠ Bratislava vyvinutý komplexný komplexný simulačný a modelovací nástroj, ktorý obsahuje nástroje a rozsiahlu databázu vstupných geografických podkladov pre zrážkovo-odtokové modelovanie, modelovanie erózie a šírenia znečistenia, prispôsobený slovenským fyzicko-geografickým podmienkam a poskytujúci rozsiahle možnosti na hodnotenie a predvídanie zmien správania sa celého systému povodia v závislosti od prírodných a antropogénnych vplyvov. Modelovací nástroj bol využitý v rámci viacerých projektov a úloh (napr. Hydrofor (HUSKROUA/1101/262), Národné lesnícke centrum, SVP - Zhodnotenie možného vplyvu existujúcich a navrhovaných preventívnych opatrení v povodí na dosiahnutie cieľov plánu manažmentu povodňového rizika - modelovanie zrážkovo-odtokových procesov a hydrologickej odozvy povodia na definované scenáre).
Predmetom dodávky bol plne funkčný samostatný softvér - geografický informačný systém, schopný vizualizovať, spravovať, tvoriť a analyzovať geografické údaje s možnosťou práce s údajmi typu geografických sietí tak, aby poskytol informatickú podporu pre odpadový manažment. Na základe využitia informácií zberového informačného systému t.j. presnej kvantifikácie a priestorovej lokalizácie odpadu vo všetkých procesných fázach zberu, je možné v spolupráci s GIS technológiami realizovať podrobnú a kvalitatívne hodnotnejšiu priestorovú analýzu tvorby a spracovania odpadov a optimálne celý systém manažovať pomocou vyhodnotenia aktuálneho stavu umiestnenia záujmových miest a jeho optimalizácie, realizácie dispečerského pracoviska a integráciou s inými zložkami mestského IS.
Predmetom projektu boli nasledovné aktivity: - Návrh a realizácia GIS serverového prostredia
- Návrh štruktúry a realizácia geodatabázy
- Kartografizácia a publikovanie mapovvých služieb pre potreby manažmentu kvality ovzdušia a pre Klimatologický a meteorologický informačný systém
- Vývoj geoprocesingových nástrojov a ich publikácia prostredníctvom štandardizovaných služieb pre využitie vo webových aplikáciách.
- Návrh a realizácia štandardných WEB-GIS funkcionalít
- Návrh a realizácia špecializovaných GIS funkcionalít pre manažment kvality ovzdušia prostredníctvom webových aplikácií
- Návrh a realizácia špecializovaných WEB-GIS funkcionalít pre Klimatologický a meteorologický informačný systém
V spolupráci s KVHK SvF STU Bratislava bol vyvinutý nástroj (distribuovaný hydrologický model) umožňujúceho modelovať hydrologické procesy v povodiach bez pozorovania hydrologických prvkov. Pri tvorbe modelu sa vychádzalo z konceptuálnej štruktúry viacerých existujúcich hydrologických modelov. Existujúce riešenia boli modifikované tak, aby boli vhodné na modelovanie odtoku zo zrážok a topenia snehu v našich fyzicko-geografických podmienkach. Kombináciou fyzikálnych a empirických vzťahov sme modelovali nasledovné hydrologické procesy: zrážky, akumulácia a topenie snehu, intercepcia, akumulácia v povrchových depresiách, povrchový odtok, infiltrácia, evapotranspirácia, perkolácia, hypodermický odtok, základný odtok a vodná bilancia v koreňovej a nasýtenej zóne.
Cieľom projektu bolo vypracovanie metodického postupu na tvorbu a hodnotenie reprezentatívnych geoekosystémov na regionálnej úrovni za účelom vypracovania efektívnej stratégie ochrany biodiverzity. Za čiastkové ciele možno považovať:
• Vypracovanie metodického postupu na vyčlenenie REPGES na regionálnej úrovni
• Stanovenie kritérií hodnotenia REPGES (súčasného stavu ich využitia, ochrany ako i ohrozenia) a ich aplikácia na úrovni jednotlivých regiónov SR
• Stanovenie stratégie ochrany biodiverzity na báze ochrany REPGES
Cieľom projektu geologickej úlohy bolo vytvorenie multifunkčných využiteľných geologických a hydrogeologických podkladov prvotnej krajinnej štruktúry pre optimálnu ochranu prírody a racionálny krajinný manažment (krajinnoekologické plánovanie) pre celé územie Slovenska a vytvorenie jednotne ponímaných regionálnych charakteristík morfologickej a geologickej členitosti územia, spracovanie údajov o hladinách a zdrojoch podzemných vôd, ich prirodzenej i legislatívnej ochrane.
Významné kartografické dielo, ktoré získalo na konferencii medzinárodnej kartografickej asociácii v Paríži ocenenie Kartografické dielo roka v kategórii Atlasy.